Szanowny Panie Burmistrzu Piotrze Lechu

Tematy ogólne, ważne i mniej ważne związane z naszą gminą
stefansobczak
Posty: 13
Rejestracja: 23 września 2015, 10:27 - śr

Szanowny Panie Burmistrzu Piotrze Lechu

Post autor: stefansobczak » 04 marca 2018, 23:35 - ndz

Zaskoczył mnie list mieszkańców , jak Pan twierdzi, wszystkich innych gmin, tylko nie Gminy Milickiej - co chyba jest nieprawdą - jaki został wydrukowany w nr 8 „Głosu Milicza”,a tyczący istniejącego pomnika na Placu ks Waresiaka w Miliczu. Nie spodziewałem się, że nasze społeczeństwo jest na tyle roztropne, a zarazem tak przywiązane do symboli, jakie wrosły w panoramę naszego miasta.

Tym bardziej zdziwiło mnie Pana oświadczenie, jakie na ten temat ukazało się w nr 9 milickiego dziennika.

Wydaje się, że pierwsze akapity tego oświadczenia raczej pasują do oceny Pańskiej osoby, a nie sygnatariuszy omawianego listu. Otóż Panie Burmistrzu cytowana przez Pana Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 roku jest jedynie aktem uzupełniającym, niejako wykonawczym do podstawowej Ustawy z dnia 01 kwietnia 2016 mroku „O zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.”

Tamże art.5a. pkt 1 mówi, że.. „Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”.

Zatem należało ustalić, czy obelisk przy Placu Waresiaka odpowiada powyższemu określeniu i to zanim się go wykazało Panu Wojewodzie, jako upamiętniający miniony okres - jak to chce aktualna władza - komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Winno się zwrócić, po pierwsze o opinię społeczeństwa na temat dalszych losów tego pomnika, może w formie referendum, jak to uczyniły inne roztropne władze samorządowe, a po drugie i to winno być podstawowym obowiązkiem, zwrócić się do IPN o wydanie opinii na ten temat. Bowiem , jak się okazuje , według sporej ilości mieszkańców, obelisk ten w niczym nie spełnia kryteriów art.5. powyższej Ustawy.

Wszak może się zdarzyć, iż po nowych wyborach, trzeba będzie znowu postawiony na tym miejscu nowy pomnik, na przykład ku czci „żołnierzy wyklętych” jak to teraz modne, zmieniać na inny…

Takie wybieganie przed szereg, jak to Pan raczył uczynić, przypomina troszkę ową chorągiewkę na kominie, która obiera swój kierunek w zależności od trendu aktualnej władzy centralnej, aby tylko utrzymać swój dotychczasowy statut…a wszak przypomnieć należy że to i Pan , często, na różnych uroczystościach, czy to państwowych, czy też innych, przy tym obelisku, wygłaszał patriotyczne mowy…. I co teraz???

Również nie może Pan zapominać, iż jest nadal (przynajmniej do jesiennych wyborów) organem wykonawczym władzy samorządowej, naszego gminnego społeczeństwa, a nie mianowanym rewizorem władzy odgórnej.

Stefan Sobczak , 02 marca 2018 roku
Sobczak@agro-astrum.pl

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 5 gości